Зв’язки

Зв’язки виступають необхідним і важливим елементом в сталевому каркасі. На них покладається виконання таких функцій:

 

 

  1. При місцевих навантаженнях зв’язки забезпечують спільну роботу поперечних рам.

  2. Зв’язки приймають різні навантаження і передають їх на фундаменти, наприклад, вітрові навантаження, навантаження від кранів і т.д.

  3. Зв’язки забезпечують найкращу стабільність елементів всього каркасу, а також сталість його просторової системи.

  4. З метою забезпечення оптимальних умов експлуатації зв’язки сприяють створенню необхідної жорсткості каркасу.

  5. Забезпечують найбільш оптимальні умови і зручність для проведення якісної установки каркасу.

  6. Для прикладу, між колонами зв’язки необхідні для того, щоб під час встановлення та експлуатації каркас не змінив свою геометричну форму, а також, щоб несуча здатність каркасу залишалася незмінною в поздовжньому напрямку.

 

 

Зв’язки диференціюються залежно від місця призначення на два типи: зв’язку між колонами і зв’язку між фермами або так звані зв’язку шатра.

 

Система зв’язків між фермами забезпечує каркасу загальну просторову жорсткість. Завдяки зв’язкам цього типу здійснюється перерозподіл локальних навантажень з однієї з рам на сусідні рами, а також прийом і передача всіляких навантажень на колони. Зв’язки між фермами відповідають, як правило, за збереження геометрії всього каркасу, а також за хорошу стійкість стиснутих елементів ригеля із площини ферм. До того ж зв’язки між фермами забезпечують зручність установки самого каркасу.

 

Прогони

 

У легких покрівельних металевих конструкціях в якості допоміжних балок нерідко використовують так звані прогони.

 

Головна функція прогонів – перенесення навантаження на кроквяні конструкції будівлі від покрівлі.

 

Прогони поділяються на два основних види: ґратчасті прогони і прогони суцільного перетину.

 

Для виготовлення суцільних прогонів, як правило, застосовуються прокатні швелери і двотаври. У прогонах роблять відгини, так як виробникам, перш за все, необхідно забезпечити найкращу стійкість полиць. Ґратчасті прогони відрізняються істотно меншою вагою, ніж суцільні. Однак виготовлення та встановлення суцільних прогонів виявляється більш легким процесом, ніж виробництво і монтаж ґратчастих прогонів.